I just finished writing Year of the Dog ! It had a massive plot hole that I had to fix which turned out to be more work than I expected. Here’s a snippet: “Hey, Auntie Nell.” He wrapped his arms around her, bussing her on the cheek and breathing in pikake flowers and shortbread cookies. And suddenly he was nine years old again, and her solid presence had made his chaotic world stable once more. “What are you doing here?” He usually took her to dinner on Wednesday nights, but today was Tuesday. The edges of her smile faltered a little before brightening right back up again. “What, I can’t visit my nephew?” She angled around him to enter his home. “Is this your new house? Looks lovely.” Which was a blatant lie, because the fixer-upper was barely livable, much less acceptable to a neat-freak like his aunt. She also left four matching pink and purple floral suitcases on the stoop behind her. Only then did Ashwin notice the cab driver standing slightly to the side of the walkway. “Can ...

Where we really spend money is on meats. I don’t know if this is only true in California, but meat is incredibly expensive.
Chicken and pork are both cheaper than beef, but my problem is that I have noticed several things;
1) If I eat only chicken, beans, and soy products, I start to feel run down. I’m not sure why, especially since the chicken I eat has no growth hormones. I need to eat beef at least once every two or three days or else I get that run down feeling.
2) My stomach reacts badly to pork. I can eat maybe an once or two, but any more than that and my stomach becomes acidic and upset.
3) I detest fish. I am allergic to crab.
4) All this is compounded by the fact that I don’t like eating protein that much and I have to struggle to get enough.
Yes, I know, whine, whine, whine. Anyway, I came across this article (via Yahoo.com) on how to save money at the grocery store and was excited about it since we seem to spend so much on meat. It was informative on some things I didn’t know, like the number 9 in front of item codes for organic stuff, and the stuff about dry goods, bread and milk.
Do you have any money saving tips?
Comments